Зміна позиції Зеленського щодо проведення швидких виборів на території ОРДЛО вже у жовтні цього року без виконання безпекового комплексу свідчить, що в Офісі президента нарешті усвідомили ризики такого розвитку подій. Про це у Мюнхені журналістам заявив п’ятий Президент України, лідер партії «Європейська Солідарність» Петро Порошенко. 

«Розуміючи ризики і загрози, вони від цієї ідеї відійшли з позицією, що під час перебування російських окупаційних військ ні про які вибори мова йти не може. Така трансформація позиції президента і керівника його Офісу є об’єктивно правильною», – підкреслив Порошенко.

Він зазначив, що відповідно до українського законодавства незаконні збройні формування на території ОРДЛО визнані терористичними, їхня участь у контролюванні кордону у будь-якому форматі легітимізує окупаційний режим, тому є неприйнятною. 

«Ні про які вибори до виведення російських військ, до контролю над кордоном мова йти не може. Контролю в тому числі не представниками так званих ОРДЛО. Наголошую, що відповідно до закону про деокупацію Донбасу всі незаконні збройні формування є терористичними. Є окупаційними військами Росії. І спроба їх залучити є визнанням окупації. Єдині, з ким ми можемо проводити спільні заходи з охорони кордону – це миротворці, які мають бути введені відповідно до рішення Ради Безпеки ООН. І це є надійний елемент, який не дозволяє легітимізувати присутність окупаційних військ», – наголосив Порошенко. 

П’ятий Президент України порадив звернутися до трагічного досвіду територій Грузії та Молдови, які за схожим сценарієм були перетворені Росією на сірі зони із невизнаним статусом. 

«Подивіться, що з російськими військами, з якими хотіли робити спільний контроль, відбулося в Південній Осетії. Подивіться, що відбулося в Придністров’ї. Ви хочете таку саму легітимізацію на Донбасі? Я перший буду заперечувати, бо це суперечить українському законодавству. Це суперечить закону про деокупацію. Це врешті решт суперечить українській Конституції. Тому що допуск іноземних військ відповідно до Конституції – це компетенція парламенту, а не президента. Я думаю, це одна з тактичних ініціатив, яка не має законного права на існування», – переконаний Петро Порошенко.